![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh3Y658BGKlYMo6rYddjugLsINKvpLZ2C0kPGUoeIf9vppVZqSCUO4-QGF1JxT1oLQJFFv4yPu8I1sY77gnQIozOmdjyaZayQrrqssqCQUExvga0nokbzKXhH_bqs00f070LfHJnswFPm8/s320/%25D0%259A%25D0%25B0%25D0%25BD%25D1%258E%25D0%25BA.png)
Для здійснення повсюдної охорони рідкісних і зникаючих видів птахів орнітологи популяризують знання про їхнє життя. Вже 25 раз Українське товариство охорони птахів спільно з Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді проводить щорічну науково-пропагандистську акцію «Птах року», маючи на увазі зібрати деяку наукову інформацію та сприяти охороні місць природніх ареалів їх проживання. Цьогоріч у рамках акції птахом року визнано канюка звичайного або сарича.
Канюк – найпоширеніший вид денних хижих птахів Західної України, добре орієнтується в просторі. Це присадкуватий рудий птах середнього розміру (більший від ворони) з широкими крилами і відносно коротким, трішки округлим хвостом, має загнутий дзьоб та гострі загнуті кігті. Довжина тіла — до 57 см, розмах крил — до 125 см, важить — до 1, 3 кг.
Літають птахи повільно, часто ширячи, інколи описуючи кола. Канюк за літо виловлює більше тисячі мишей і полівок, зберігаючи тим самим до однієї тонни зерна.
Гнізда влаштовує високо на деревах із товстих гілок, лоток вистеляє м’яким матеріалом. Гнізда часто використовуються кілька років підряд. За рік буває тільки одна кладка (3-4 яєць). Насиджують кладку впродовж 30 днів обидва птахи.
Живляться канюки миловидними гризунами, при нагоді споживають ящірок, гадюк, жаб, комах, зрідка молодих пташенят. За день канюк може спожити десятки мишей. Вигодовуючи пташенят, цей хижак приносить їм за день більше 20 гризунів. Отож практичне значення канюка досить велике. Він – один із основних винищувачів шкідливих миловидних гризунів.
На жаль, необізнані люди часто вважають цього птаха за яструба (в народі його звуть яструбок), можуть зруйнувати гніздо, вбити пташенят. У період полювання підстрілюють дорослих птахів, мотивуючи тим, що вони зменшують кількість дичини та малих комахоїдних птахів.
Канюк звичайний – найпоширеніший денний хижий птах в Україні, який, проте, все одно потребує нашої уваги та охорони.
Вихованці гуртків: «Рослини – символи України» (керівник Олійник М. М.), «Юні друзі природи» (керівник Сінгалевич Г. Н.) Козівського дитячого парку «Лісова пісня» взяли активну участь у Всеукраїнській акції «Канюк звичайний – птах року 2017».
Оскільки в нашій місцевості цей птах зустрічається дуже рідко, то гуртківці читали науково-художню літературу, природничі журнали, опрацьовували матеріали з інтернет-ресурсів.
Діти дізналися про біологічні особливості та поведінку канюка, де він зустрічається і гніздується, як полює на гризунів, чим корисний і чому потребує захисту.
Своє бачення птаха року – канюка звичайного гуртківці висловлювали творчо: невеличкими казками, оповіданнями, віршами. В цікавій ігровій формі діти пригадали прислів’я і приказки про птахів, стали учасниками вікторини, відгадуючи героїв птахів з відомих казок та мультфільмів. Серед гуртківців проводився конкурс на кращий малюнок «Канюк звичайний – птах року 2017».
Кращі роботи гуртківців були надіслані на обласний етап Всеукраїської акції «Канюк звичайний – птах року 2017». А роботи Боянівської Вероніки та Колодій Соломії ввійшли в список переможців обласного етапу цього конкурсу.
Немає коментарів:
Дописати коментар